Друк
Перегляди: 0

Як діяти у разі хімічної атаки

В умовах теперішньої війни на території України потрібно бути готовим до використання російським агресором різноманітних видів зброї, в тому числі і хімічної.

Хімічна зброя – це отруйна речовина (ОР), що використовується для завдавання умисної смерті або шкоди через свої токсичні властивості.  

Засоби доставки та застосування ОР:

Як діяти у разі хімічної атаки?

 1. Щільно зачиніть вікна та двері, вентиляційні отвори.
 2. Щілини у вікнах заклейте скотчем.
 3. Увімкніть радіоприймач чи телевізор для отримання подальших вказівок.
 4. Вимкніть електроприлади, газ та воду. 

Якщо отримали повідомлення про потребу негайної евакуації:

 1. Одягніть максимально закритий одяг, візьміть аптечку та речі першої необхідності і швидко та без паніки покиньте приміщення.
 2. Використовуйте протигаз, а за його відсутності - ватно-марлеву повʼязку.
 3. Рухайтеся поперек потоку повітря чи вітру.
 4. Не вживайте води та їжі. 

Нижче перелічені одні з найбільш часто використовуваних у якості хімічної зброї отруйних речовин.

Зарин — це створений людиною бойовий хімічний агент, який класифікується як нервово-паралітична речовина. Він являє собою прозору, безбарвну рідину, яка в чистому вигляді не має запаху та смаку. Однак зарин може перетворюватися в пару (газ) і поширюватися в навколишнє середовище. Отрута перешкоджає належній роботі ацетилхолінестерази, і в залежності від важкості блокади цього ферменту виділяють різні ступені отруєння зарином: легкий, середній та важкий.

Симптоми ураження зарином наступні:

Перша допомога при ураженні зарином

 1. Негайно покиньте місцевість, де був здійснений викид зарину. Якщо викид був здійснений на відкритій місцевості - піднімайтеся на якомога вищий поверх, так як зарин важчий за повітря і опускається до нижче лежачих шарів. 
 2. Звільніться від одягу, на який потрапив зарин. При потраплянні на шкіру негайно змийте залишки речовини зі своєї шкіри великої кількістю води з милом. 
 3. Якщо зарин потрапив в очі - промийте їх під проточною водою або фізіологічним розчином кімнатної температури протягом 10-15 хвилин. Закапувати очі 1% розчином атропіну кілька разів на день протягом 3 діб. Якщо ви носите контактні лінзи, зніміть їх перед промиванням очей і не одягайте опісля. 
 4. Якщо зарин проник у ваш організм аліментарним шляхом - не потрібно викликати блювання та вживати воду чи будь-що інше.
 5. Антидотами зарину є: 0.1% розчин атропіну, який вводиться підшкірно:

реактиватори холінестерази (застосовуються в перші години):

При судомах - введення бензодіазепінів.

Хлор - це отруйна речовина задушливої дії; газ жовто-зеленого кольору із різким подразливим запахом. Зберігається і транспортується він у рідкому стані. Коли рідкий хлор вивільняється, він швидко перетворюється на газ та розповсюджується. 

Основні симптоми ураження хлором:

Аміак є токсичним газом або рідиною, здатен вражати людський організм, а у великих концентраціях може призвести до смерті. Побутовий аміак значно менш концентрований; рідко викликає опіки, але має подразнюючу дію. 

Основні симптоми ураження аміаком:

Перша допомога при ураженні хлором чи аміаком

 1. Залиште місце, де був здійснений викид речовини, і вийдіть на свіже повітря. При викиді хлору пересувайтеся по підвищеннях, тому що хлор важчий за повітря і завжди опускатиметься в низинні райони, якщо хімічна атака була здійснена аміаком - рухайтеся низинами, так як аміак легший за повітря.
 2. Використовуйте протигаз, а за його відсутності - ватно-марлеву повʼязку, змочену водою чи 5% розчином питної соди (при ураженні хлором) або оцтової чи лимонної кислоти низької концентрації (при ураженні аміаком).
 3. При потраплянні парів в очі, зніміть контактні лінзи (за наявності) та промийте очі проточною водою протягом 10-15 хвилин.
 4. Зніміть одяг (не можна знімати через голову, замість цього - розріжте або розірвіть тканину), швидко вимийте все тіло водою з милом при найпершій можливості. 

Антидоту проти впливу хлору та аміаку не існує, найкращий засіб проти них - це вода. Лікування полягає у якнайшвидшому виведенні отруйної речовини з організму та наданні підтримуючої медичної допомоги.

Сірчаний іприт є різновидом хімічної зброї шкірно-наривної дії. Під час Першої світової війни він широко застосовувався для хімічних атак. Іприт може перебувати у газоподібному, рідкому та твердому стані і зазвичай має характерний запах гірчиці або часнику. Вітер може розносити іприт на дуже великі відстані і знаходитися в навколишньому середовищі 1-2 дні, а при зниженій температурі повітря навіть тижнями чи місяцями. Ураження іпритом може мати кумулятивний ефект.

Основні симптоми ураження іпритом:

Перша допомога при ураженні іпритом

 1. Покиньте місце пригоди. Якщо викид іприту стався на вулиці, підніміться на якомога вищу точку, адже іприт важчий за повітря та буде осідати у нижніх шарах.
 2. Негайно звільніться від контамінованого одягу.
 3. Негайно промийте уражені ділянки шкіри великою кількістю води, також можна використовувати 0.2-0.3% розчин хлораміну; при потраплянні іприту в очі - також промийте їх. Можна захистити очі, використовуючи темні окуляри. 
 4. При потраплянні іприту через ротову порожнину ні в якому разі не викликайте блювання. 
 5. Зверніться за медичною допомогою.

Будемо сподіватися що ці поради ніколи не знадобляться у нашому житті!